Lista aktualności Lista aktualności

CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE- CZĘŚĆ II

Chcemy przedstawić Państwu kolejne ciekawe miejsca które warto odwiedzić – zobaczyć na terenie Nadleśnictwa Miastko.

Bogata flora i fauna tutejszych lasów oraz zwarte powierzchnie leśne to elementy pozwalające na tworzenie różnych form ochrony przyrody. Należą do nich m. in. obszary chronionego krajobrazu według definicji są to obszary atrakcyjne krajobrazowo, tereny o różnych typach ekosystemów pozwalające zapewnić zachowanie stanu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym. Głównymi walorami tych obszarów jest cisza, spokój, harmonia, mało przekształcony krajobraz oraz możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą. Wędrując przez obszary chronionego krajobrazu możemy podziwiać piękno naszej przyrody, unikalne krajobrazy, liczne drobne zbiorniki wodne oraz cieki wodne wijące się wśród pagórkowatych terenów. Baczny obserwator znajdzie wiele cennych i będących pod ochroną gatunków roślin, grzybów lub zwierząt. Mieszkańcom Białego Boru polecam spacer w obszarze „Okolice Żydowo-Biały Bór", który swoim zasięgiem obejmuje jeziora Cieszęcino, Łobez i Bielsko, natomiast wędrowcom z Miastka i okolic szlaki obszaru „Źródliskowy obszar rzeki Brdy na wschód od Miastka". Jest to miejsce – skupienie kilku Jezior Lobeliwowych m. in.  Piasek, Orle, Kamień.

Kolejnymi ciekawymi miejscami w naszych lasach są wzniesienia „małe góry". Do niedawna uważano, iż najwyższym wzniesieniem tutejszych terenów jest Skibska Góra 228 m n.p.m. położona nieopodal Jeziora Bobęcińskiego. Udało nam się znaleźć górę wyższą, która znajduje się w Leśnictwie Kaliska (Rozwalina 240 m n.p.m.), nieopodal miejsca postoju pojazdów przy drodze krajowej nr 20. Wzniesienie jest o ponad 10 metrów wyższe od Skibskiej Góry.

Wędrujmy, podziwiajmy urokliwe i urozmaicone teren gdzie równiny,  pagórki a nawet  wzgórza  przeplatają się ze  sobą  tworząc mozaikę krajobrazów wzbogaconych przepięknymi jeziorami rynnowymi.

To nie koniec ciekawych i wartych zobaczenia miejsc na terenie Nadleśnictwa Miastko. W kolejnym artykule przybliżę temat NATURA 2000.

Autor: Natalia Fucz.